Zbór Kościoła Zielonoświątkowego „Betel” w Gołdapi


Kościół Zielonoświątkowy „Betel” w Gołdapi to dynamiczna wspólnota ewangeliczna, która jest częścią szerszej rodziny Kościołów Zielonoświątkowych w Polsce.

Zbór ma swoją siedzibę w urokliwej Gołdapi, ulokowanej przy ul. Wojska Polskiego 12A, co czyni go dostępnym dla społeczności lokalnej oraz odwiedzających.

Jako zbór zielonoświątkowy, „Betel” kładzie duży nacisk na aktywną praktykę wiary oraz życia duchowego, a jego członkowie angażują się w różnorodne działania na rzecz ewangelizacji i wsparcia potrzebujących.

Należąc do Kościoła Zielonoświątkowego w RP, zbór uczestniczy w szerszym programie misji, który ma na celu propagowanie wartości i nauk chrześcijańskich w społeczeństwie.

Historia

W 1947 roku, tuż po zakończeniu II wojny światowej, w Gołdapi pojawił się pierwszy ewangeliczny chrześcijanin. W kolejnych latach, w latach 50-tych XX wieku, dołączyła do niego następna osoba. Wspólnota ta nawiązała bliskie relacje ze zborem Kościoła Chrześcijan Baptystów w Ełku oraz z grupą zielonoświątkowców, która nie była zarejestrowana. Z czasem przybyła kolejna rodzina, która również identyfikowała się z ewangeliczną wiarą. Wszyscy ci mieszkańcy spotykali się na wspólnych modlitwach w prywatnych domach, pozostając poza formalnie zarejestrowanymi zbiorami protestanckimi.

W 1985 roku nastąpiło nawrócenie kolejnej grupy wierzących, co przyczyniło się do dalszego rozwoju lokalnej społeczności zielonoświątkowej, której liderem stał się Lucjan Kowalewski. Jesienią tego samego roku gołdapscy wierni skontaktowali się z pastorem Władysławem Plewińskim z zboru w Kętrzynie, pragnąc, aby objął ich duszpasterską opieką. Ich potrzeby były zrozumiane, a kętrzyńska wspólnota, będąca najbliżej położonym zborem Zjednoczonego Kościoła Ewangelicznego o profilu zielonoświątkowym, stała się naturalnym wsparciem.

Rada zborowa w Kętrzynie, w dniu 19 grudnia 1985 roku, wystosowała prośbę do prezbitera naczelnego ZKE, Edwarda Czajko, o zgodę na utworzenie w Gołdapi placówki z Lucjanem Kowalewskim jako jej kierownikiem. Dnia 31 stycznia 1986 roku Prezydium Zjednoczonego Kościoła Ewangelicznego skierowało dokument do Wydziału do Spraw Wewnętrznych Urzędu Wojewódzkiego w Suwałkach, wyrażając chęć na rozpoczęcie działalności. Wkrótce Gołdap stała się oficjalnie placówką zboru w Kętrzynie.

W marcu 1988 roku gołdapska wspólnota podjęła decyzję o usamodzielnieniu się, tworząc nowy zbór o nazwie „Betel”, którego pastorem został Marek Ciak. W lipcu tego samego roku zabezpieczono lokal przy ul. Paderewskiego 4, w którym zorganizowano siedzibę nowego zboru, otwartą oficjalnie jesienią 1988 roku.

Do 1993 roku wspólnota w Gołdapi zgromadziła 91 ochrzczonych członków. Jednakże z powodu planowanej rozbiórki budynku przy ul. Paderewskiego, w lutym 1998 roku zbór zrezygnował z posiedzeń w tym miejscu. Nabożeństwa zaczęły odbywać się w wynajmowanych lokalach, głównie w siedzibie Gołdapskiego Domu Kultury, a mniejsze spotkania miały miejsce w prywatnych mieszkaniach.

Na przełomie 1999 roku zbór nabył dawną garażową i warsztatową nieruchomość przy ul. Wojska Polskiego 12A, gdzie rozpoczęto prace remontowe w 2000 roku. Pierwsze nabożeństwa w nowym obiekcie miały miejsce w czerwcu 2001 roku, a jego oficjalne otwarcie odbyło się w kwietniu 2002 roku.

Na przestrzeni kolejnych lat działalności, gołdapski zbór aktywnie wspierał prace misyjne w innych miejscowościach. Dzięki ich wysiłkom, powstały nowe zbory zielonoświątkowe w Łomży (1989), Giżycku (1991), Suwałkach (1994), Warszawie (1996), Ostrołęce (1999) oraz Ełku (2017). Działalność ewangelizacyjna obejmowała również takie miejscowości jak Augustów, Węgorzewo i Zambrow.

Na koniec 2010 roku, wspólnota w Gołdapi zrzeszała 159 wiernych, w tym 90 ochrzczonych członków. W 2014 roku liczba ta wzrosła do około 180. W związku z rosnącą liczbą członków, w 2016 roku rozpoczęto rozbudowę siedziby, dodając nową salę nabożeństw. Uroczystość otwarcia nowego budynku miała miejsce w dniach 12-13 maja 2018 roku, a wzięli w niej udział goście, w tym Marek Kamiński, prezbiter naczelny Kościoła Zielonoświątkowego w RP.

Przypisy

  1. Ciekawe dane dotyczące wiary gołdapian [online], goldap.info [dostęp 15.12.2022 r.]
  2. Znajdź Kościół [online], kz.pl [dostęp 12.12.2022 r.]
  3. a b c d e f g h Historia Zboru „Betel” Kościoła Zielonoświątkowego w Gołdapi [online], betel.goldap.pl [dostęp 12.12.2022 r.]
  4. Zbory Kościoła Zielonoświątkowego powyżej 50 członków [online], kzbb.org [dostęp 19.10.2022 r.]
  5. a b Historia zboru Kościoła Zielonoświątkowego w Kętrzynie od 1945 r., Warszawa: Wyższa Szkoła Teologiczno-Społeczna w Warszawie, 2018 r.

Oceń: Zbór Kościoła Zielonoświątkowego „Betel” w Gołdapi

Średnia ocena:4.47 Liczba ocen:11