Prezentowany obiekt to Kościół św. Leona Wielkiego, który pełni funkcję rzymskokatolickiego kościoła parafialnego. Należy on do dekanatu Gołdap, który znajduje się w diecezji ełckiej.
Obiekt ten nie tylko stanowi miejsce kultu religijnego, ale również odgrywa istotną rolę w lokalnej społeczności, skupiając wiernych i organizując różnorodne wydarzenia parafialne.
Historia kościoła
Kościół św. Leona w Gołdapi to niezwykle ważny zabytek architektury, który przyciąga uwagę zarówno mieszkańców, jak i turystów. Został zbudowany w 1894 roku w stylu neogotyckim, a jego budowę rozpoczęto trzy lata wcześniej, w 1891 roku. Znajduje się w sercu Gołdapi i uchodzi za jeden z istotniejszych punktów na mapie regionu.
Wnętrze kościoła jest niezwykle bogate w detale. Możemy tu zobaczyć trzy drewniane ołtarze oraz ambonę z wyjątkowym baldachimem. Charakterystyczne witraże zdobią zarówno okna w prezbiterium, jak i głównego korpusu. W latach 2010-2011 zrealizowano niezwykle istotny projekt, polegający na wymianie starych, uszkodzonych witraży na nowe, które są zgodne z oryginalnymi wzorami.
Kolejnym ciekawym elementem wyposażenia kościoła są 12-głosowe organy z końca XIX wieku, które autorstwa Eduarda Wittka przeszły gruntowną renowację w latach 2017–2020. Proces ten przywrócił im pierwotny stan, co z pewnością wpłynęło na ich brzmienie i estetykę. Po II wojnie światowej kościół stał się jedynym niezniszczonym obiektem sakralnym w Gołdapi.
Historia tej świątyni sięga również 16 sierpnia 1894 roku, kiedy to utworzono przy kościele katolicką placówkę duszpasterską, którą kierował kapelan. Dwa tygodnie później, 9 września 1894 roku, miała miejsce ceremonia poświęcenia kościoła. Natomiast 25 czerwca 1895 roku, świątynię konsekrował biskup Andrzej Thiel. Pełnoprawną parafię powołano dopiero 25 sierpnia 1926 roku, a jej utworzenie było zasługą biskupa Augustyna Bludau.
Więcej informacji o tej placówce duszpasterskiej można znaleźć w artykule dostępnym pod linkiem: Parafia św. Leona i św. Bonifacego w Gołdapi.
Przypisy
- Rejestr zabytków nieruchomych – województwo warmińsko-mazurskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30.09.2024 r. [dostęp 06.05.2010 r.]
- Historia. Rzymskokatolicka parafia św. Leona i św. Bonifacego w Gołdapi. [dostęp 07.08.2015 r.]
Pozostałe obiekty w kategorii "Obiekty religijne":
Stary cmentarz żydowski w Gołdapi | Konkatedra Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła w GołdapiOceń: Kościół św. Leona w Gołdapi